clear

تنظیمات قالب

         
به کانال تلگرام ما بپیوندید
near_me

پکیج جامع آموزش نصب و اجرای شبکه توزیع برق

محصولی که پیش روی شماست حاصل چندین ماه تصویر برداری و انجام پروسه های خاص خود می باشد که برای اولین بار در ایران انجام شده است .در تهیه این محصول از تجارب کارشناسان و مهندسین و همچنین چندین شرکت پیمان کاری بزرگ برق استفاده شده است...

خرید محصول +

فیلم آموزش جامع S7 و PLC S5

در این فیلم آموزشی که بیش از 10 ساعت می باشد سعی شده است plc از تمام ابعاد مورد بررسی قرار گیرد ، در فیلم های مشابه تنها آموزش های مربوط به نرم افزار ارائه می گردد اما در این بسته آموزشی علاوه بر آموزش کامل نرم افزار های plc s7 وplc s5 و برنامه نویسی آنها به بخش سخت افزار ...

خرید محصول +

 

event
سه شنبه, 23 آذر 1395

لامپ‌هاي کم‌مصرف؛ مروجان برق «کثيف» يا «تميز»؟!

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو; حتماً شما نیز بارها در رسانه‌های مختلف با مطالب مربوط به سرطان‌زا بودن استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف مواجه شده‌اید، مطالبی که با وجود اینکه بنیاد علمی و استدلالی آن‌ها هنوز شبهه برانگیز بوده و مستنداتی برای آن تاکنون ارائه نشده، اما با این وجود باعث شده تا در سال‌های اخیر مفهومی تحت عنوان «برق کثیف» وارد دامنه واژگان مربوط به استفاده از انرژی الکتریکی در جهان شود؛ اما چنان که اشاره شد بر اساس گزارش‌ها و مطالعات انجام شده توسط نهادهای بین‌المللی و وزارت بهداشت کشورهای پیشرفته‌ای همچون آمریکا و کانادا، برای تأیید این ادعاها مستندات علمی استواری وجود ندارد.
به نظر می‌رسد، غالب دیدگاه‌های موجود در مورد سرطان زا بودن لامپ‌های کم مصرف، به مسأله «جیوه» مورد استفاده در این لامپ‌ها ارجاع داده‌اند، این در حالی است که بر اساس ارزیابی‌های انجام شده میزان جیوه مورد استفاده در لامپ‌های کم مصرف استاندارد، به طور متوسط 2.5 میلی گرم است که حدوداً به اندازه یک نقطه در پایان یک جمله نوشتاری روی کاغذ است! طنز ماجرا اینکه در بسیاری از تکنولوژی‌های دیگری که روزانه با آن‌ها سروکار داریم جیوه مورد استفاده بیش از این میزان بوده و تاکنون نیز در مورد آن‌ها چنین ادعاهایی صورت نگرفته است؛ به طور مثال میزان جیوه مورد استفاده در باتری‌های یک ساعت دیواری حدود 25 میلی گرم و در مواد پُرکننده دندان، که معمولاً افراد حاضرند میلیون‌ها تومان نیز بابت آن هزینه کنند، به طور متوسط حدود 100 تا 500 میلی گرم است.
بنابراین بر اساس این مستندات  و همچنین مزیای محیط زیستی لامپ‌های کم مصرف، استفاده از این محصولات به شرط دارا بودن تاییدیه استاندارد توصیه می‌شود؛ البته صرفاً نه به خاطر پایین آوردن میزان استفاده از برق، بلکه به همان دلیلی که مردم بر اساس شایعات نمی‌خواستند از آن‌ها استفاده کنند؛ یعنی «حفظ سلامتی».
براساس مطالعات انجام شده استفاده از لامپ‌های کم مصرف می‌تواند 75 درصد میزان انرژی مورد استفاده را در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای کاهش دهد و در نتیجه میزان انتشار گازهای گلخانه ای تا 75 درصد کاهش می‌یابد. بر این اساس، استفاده از لامپ‌های کم مصرف که نشان استاندارد ملی را دارد، نه تنها «مخاطره آمیز» نیست، بلکه با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به نوعی متضمن سلامتی مردم نیز هست.
بد نیست اشاره شود براساس مصوبه دولت در سال 91 و اصلاح آن در سال 95 «ممنوعیت تولید و توزیع لامپ‌های با توان بالای 40 وات» در کشورمان نیز در دستور کار قرار گرفته و به صورت پایلوت در برخی بیمارستان‌ها و معابر عمومی و ادارات دولتی انجام شده است.
بر اساس ارزیابی سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) هم‌اکنون بیش از 30 میلیون لامپ رشته‌ای در کشور وجود دارد که در صورت تعویض آن‌ها با لامپ‌های کم مصرف می‌توان چیزی معادل 6160 گیگاوات ساعت مصرف انرژی در یک سال را کاهش داده و مانع از انتشار بیش از 4 میلیون تن انتشاره گازهای گلخانه ای شد. بنابراین استفاده از لامپ‌های کم مصرف می‌تواند تا حد زیادی به بهبود «امنیت تنفس» و سلامتی شهروندان کمک کند.
همچنین چنان که اشاره شد استفاده از این لامپ‌ها می‌تواند از نظر اقتصادی نیز با صرفه باشد، چرا که هم می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی شود و هم اینکه میزان زمان استفاده از این لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های رشته ای افزایش می‌یابد. چرا که بر اساس مطالعات انجام شده میزان کارکرد لامپ‌های رشته‌ای بین 750 تا 1000 ساعت است، این در حالی است که یک لامپ کم مصرف استاندارد بین 15 تا 30 هزار ساعت می‌تواند کارکرد داشته باشد.
بر این اساس به نظر می‌رسد نه تنها شایعات موجود در استفاده از لامپ‌های کم مصرف بی‌راه بوده، بلکه عدم استفاده از این تکنولوژی‌های روز دنیا می‌تواند برای شهروندان از دو منظر سلامت و اقتصاد خانوار و حتی اقتصاد ملی مضر باشد؛ چرا که به طور مثال استفاده از حدود 30 میلیون لامپ رشته ای تولیدی در کشور و عدم جایگزینی آن‌ها با لامپ‌های کم مصرف یعنی تحمیل هزینه‌های تولید برق بیش از 2 میلیون مشترک خانگی اضافی در طول یک سال به صنعت برق کشور. بنابراين، نه تنها توزيع لامپ هاي کم مصرف استاندارد مروج برق کثيف در گستره جامعه نيست بلکه مي تواند عاملي موثر در تحکيم بنيه اقتصاد خانوار و استفاده مردم از برق «تمييز» و «سفيد» باشد 
 
*توصیه‌هایی برای استفاده مناسب از لامپ‌های کم مصرف؛
-         فاصله لامپ‌های کم مصرف تا فرد نباید کمتر از 30 سانتیمتر باشد.
-         هنگام سوار کردن لامپ بر روی سرپیچ سعی کنید ابتدا لامپ را خاموش و سپس آن را ببندید.
-         هنگام شکسته شدن لامپ سعی کنید ابتدا در و پنجره‌ها را باز کنید.
-         هنگام شکسته شدن لامپ سعی کنید به شیشه و محتویان آن دست نزنید.
-         هیچوقت تکه‌های لامپ شکسته شده را با جارو برقی جمع نکنید.
-         سعی کنید تکه‌های لامپ را با جارو دستی جمع کرده و آن را در ظرف دربسته قرار دهید.

movie_creation رسانه

  • اولین نظر را شما بدهید

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر به عنوان مهمان

  0

  ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

  پکیج جامع آموزش مهندسی برق 1

   

  پکیج جامع آموزش مهندسی برق با بیش از 20 ساعت فیلم آموزش فارسی

  خرید محصول +

  پکیج جامع آموزش مهندسی برق 2

   

  پکیج جامع آموزش مهندسی برق 2 با بیش از 15 ساعت فیلم آموزش فارسی

   خرید محصول + 

  نظرات شما

  mojtaba
  سلام لطفا برامنم نرم افزارو ايميل كنيد
  دانلود نرم افزار محاسبات سیم پ... ادامه مطلب
  مدیریت
  درود
  تشکر از شما
  توجه داشته باشید با کم کردن حجم ، کیفیت نیز کم خواهد شد .
  با این وجود این کار ا...
  فیلم آموزش کات اوت فیوز ادامه مطلب
  پشتیبانی
  با سلام
  این فایل مربوط به انجمن سایت بوده است که در حال حاظر غیر فعال می باشد.
  شاهین

  لینکش خر...
  سیگنال چیست؟ ادامه مطلب
  شاهین
  لینکش خرابه
  سیگنال چیست؟ ادامه مطلب
  خبرنامه
  با عضویت در خبرنامه از آخرین مطالب و محصولات منتشر شده باخبر شوید
  با کلیک بروی +1 از ما حمایت کنید